Δευτέρα, 3 Ιουνίου 2013

Ο χάρτης της Γ' Εθνικής


Δείτε αναλυτικά τις 98 ομάδες που θα συμμετάσχουν στο νέο πρωτάθλημα

Όπως είναι γνωστό τη νέα χρονιά η Football League 2 (Γ' Εθνική) και η Δ' Εθνική (Περιφερειακό πρωτάθλημα) συγχωνεύονται και δημιουργείται η νέα Γ' Εθνική η οποία θα είναι ερασιτεχνική και θα περιλαμβάνει έξι ομίλους.
Η απόφαση για τον καταρτισμό των 6 ομίλων θα παρθεί στο διοικητικό συμβούλιο της 15ης Ιουνίου και σύμφωνα με την αρχική πληροφόρηση θα ισχύσουν γεωγραφικά κριτήρια. Όσον αφορά δε τις ομάδες...
της Αττικής (22 ομάδες) στις οποίες συμμετέχει και η ΑΕΚ, αυτές θα χωριστούν σε δύο ομίλους συμπεριλαμβανομένων των ομάδων της Κρήτης (8 ομάδες) και των Κυκλάδων (2 ομάδες).
Ο πρόεδρος της επιτροπής της τωρινής Δ' Εθνικής και πρόεδρος της ΕΠΣ Δυτικής Αττικής, Μιχάλης Τζανόπουλος, εκτιμά πως η ορθότερη προσέγγιση για τον καταρτισμό των δύο ομίλων που προαναφέραμε, είναι να προκύψουν μετά από κλήρωση 8 ομάδες της Αττικής που θα μπουν σε έναν όμιλο με τις 8 ομάδες της Κρήτης και οι υπόλοιπες 14 θα σχηματίσουν έναν όμιλο μαζί με τις δύο ομάδες των Κυκλάδων.

Αναλυτικά όλες οι ομάδες:

Επαγγελματικές κατηγορίες 

ΑΕΚ, Θρασύβουλος, Αναγέννηση Επανομής, Προοδευτική, Κεραυνός Γλυφάδας, Πανηλειακός, Ρούβας, Κόρινθος, Καλαμάτα, Εθνικός Αστέρας, Βατανιακός, Οδυσσέας Κορδελιού, Ζάκυνθος, Εθνικός Σιδηροκάστρου, Δόξα Κρανούλας, Τηλυκράτης Λευκάδας, Οικονόμος Τσαριτσάνης.

Περιφερειακό πρωτάθλημα 

1ος όμιλος: Άρης Ακροπόταμου, Δόξα Πετρούσας, Έβρος Σουφλίου, Βυζάντιο Κοκκινοχώματος, Ορφέας Ελευθερούπολης, ΠΑΟ Κοσμίου.
2ος όμιλος: Ηρακλής Αμπελοκήπων, Καμπανιακός, Αγροτικός Αστέρας, Διγενής Λακκώματος, Εθνικός Ν. Αγιονερίου, Κιλκισιακός.
3ος όμιλος: Κοζάνη, Νάουσα, Ένωση Αποστόλου Παύλου, Λευκάδια Ημαθίας, ΑΜΕΣ Αχιλλέας, Κάστωρ ΑΟ, Πυρσός Γρεβενών.
4ος όμιλος: Λαμία, ΑΟ Καρδίτσας, Δωτιέας Αγιάς, Αχιλλέας Δομοκού, Πυργετός, Ρήγας Φεραίος, Αμπελωνιακός.
5ος όμιλος: Μεσολόγγι, Όλυμπος Κέρκυρας, Εθνικός Φιλιππιάδας, Άρης Αιτωλικού, Τρίκαλα, Κεραυνός Θεσπρωτικού, Αετός Διασέλλου.
6ος όμιλος: ΠΦΟ Πανόπουλου, Ατρόμητος Λάππα, Παναρκαδικός, Εθνικός Σαγέικων, Δόξα Νέας Μανολάδας, Αχαϊκή.
7ος όμιλος: Ένωση Ερμιονίδας, Μανδραϊκός, Πανελευσινιακός, Παναργειακός, Χαλκίδα, Πανναυπλιακός, Πέλοπας Κιάτου.
8ος όμιλος: Αιγάλεω, Κηφισιά, Ηλυσιακός, Νέα Ιωνία, Πεύκη, Τράχωνες, Περιστέρι.
9ος όμιλος: Ιωνικός, Ατρόμητος Πειραιά, Αστέρας Βάρης, Πανναξιακός, Περαμαϊκός, Τριγλία Ραφήνας, Ολυμπιακός Λαυρίου.
10ος όμιλος: Ατσαλένιος, Ηρόδοτος, Ερμής Ζωνιανών, ΠΑΟ Κρουσώνα, Γιούχτας, Κισσαμικός.

Πρωτάθλημα Ενώσεων (Μπαράζ ΕΠΣ) 

1ος όμιλος: Νέστος Χρυσούπολης
2ος όμιλος: Δόξα Πενταλόφου ή Ηρακλής Αμμουδιάς (θα παίξουν μπαράζ)
3ος όμιλος: Π.Ο. Μουδανιών
4ος όμιλος: Καστοριά
5ος όμιλος: Θεσπρωτός
6ος όμιλος: Μαχητής Τερψιθέας
7ος όμιλος: ΑΟ Κύμης
8ος όμιλος: ΠΑΣ Πρέβεζα
9ος όμιλος: Δόξα Βύρωνα
10ος όμιλος: Μύκονος
11ος όμιλος: Θύελλα Ραφήνας
12ος όμιλος: ΠΑΟ Βάρδας
13ος όμιλος: Μεσσηνιακός
14ος όμιλος: Άγιος Νικόλαος



πηγή 

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου