ΕΤΟΣ ΙΔΡΥΔΕΩΣ 1960

Νάξος 06/03/2018

ΠΡΟΣ : ΜΜΕ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Για άλλη μια φορά γίναμε μάρτυρες εχθρικής προς το σωματέιο μας διαιτησίας από την ανεπαρκή τριάδα των διαιτητών Παντελάκη,Τσάφου και Νάκκα.
Συμφωνούμε με την εντοπιότητα των διαιτητών η οποία θα φέρει μείωση του κόστους διαιτησίας αρκεί όμως να εφαρμόζεται στα σωματεία  όλων των νησιών  και σε αγώνες ανάλογης σπουδαιότητας.
Χαρακτηριστικά αναφέρουμε ότι ο πρώτος επόπτης κ.Τσάφος υπέδειξε οφ σαιντ και ενώ δύο παίκτες της αντίπαλης ομάδας πατούσαν πάνω στη γραμμή του τέρματος.Ο δε κ.Νακκας σε όλες τις αποφάσεις που έπρεπε να αναλάβει σήκωνε τη σημαία ψηλά και περίμενε την υπόδειξη του διαιτητή για να τη κατευθύνει δεξιά η αριστερά.Οσο για το πρόσωπο του Παντελάκη(διαιτητής αγώνα) υπέπεσε σε σωρεία λαθών και για τα δύο σωματεία συγκεντρώνοντας τις ύβρεις των φιλάθλων και των δύο ομάδων.
Στο 18ο λεπτό του αγώνα χωρίς κανένα λόγο έδειξε δυο κίτρινες κάρτες στο ίδιο λεπτό σε ποδοσφαιριστή της ομάδας μας και τον απέβαλε πράγμα για το οποίο απόρησαν και οι αντίπαλοι ποδοσφαιριστές.Στο 30ο λεπτό απέβαλε από το πάγκο της ομάδας μας τον πρόεδρο και ενώ εκείνος φώναξε σε ένα ανάποδο φάουλ <<παίξε μας 50-50>>.Τότε ο Παντελάκης ήρθε αμέσως στο πάγκο και απέβαλε το πρόεδρο με την αιτιολογία ότι δεν του άρεσε ο τόνος της φωνής του.Στη συνέχεια κατέγραψε στο φύλλο αγώνος ένα σωρό ψεύδη και ανακρίβειες με προφανή στόχο να εκνευρίσει τους ποδοσφαιριστές και τους παράγοντες του σωματείου μας.
Ζητάμε την απομάκρυνση των παραπάνω διαιτητών από κάθε αγωνιστική δραστηριότητα όλων των τμημάτων του συλλόγου μας,επίσης ρωτάμε τοκ.Σουλτάνη με πια κριτήρια επέλεξε τους παραπάνω ανεπαρκείς διαιτητές και  για πιο λόγο δεν όρισε παρατηρητή διαιτησίας εφόσον το ματς ήταν κομβικό για την κατάταξη στη πρώτη τριάδα που οδηγέι στα μπαράζ.
Έχουμε αντιμετωπίσει και στο παρελθόν εχθρικές και κακές διαιτησίες άλλα στο συγκεκριμένο παιχνίδι έγινε ψυχολογικός πόλεμος από τη διαιτητική τριάδα και προσπάθεια αποπροσανατολισμού και εκνευρισμού των παικτών και των παραγόντων με απώτερο σκοπό  την τιμωρία και την αποδυνάμωση της αποστολής ενόψει σημαντικών υποχρεώσεων.
Κλείνοντας θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το σωματείο της Λάβας για την υποδειγματική φιλοξενία.