Πέμπτη, 3 Οκτωβρίου 2013

Συμμετοχή του Πανναξιακού στους 26ους Αιγαιοπελαγίτικους αγώνες στίβου το Σαββατοκύριακο στη Χίο.

Το Σαββατοκύριακο 5-6 Οκτωβρίου θα διεξαχθούν στη Χίο οι Αιγαιοπελαγίτικοι αγώνες στίβου, οι οποίοι αποτελούν το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός του κλασικού αθλητισμού στα νησιά.
Ο Πανναξιακός μετέχει στους αγώνες με 10 αθλητές και αθλήτριες, οι οποίοι έχοντας αρκετές ελπίδες διάκρισης στα αγωνίσματα που θα λάβουν μέρος, θα προσπαθήσουν να φέρουν 5 χρυσά μετάλλια!
Πετροπούλου, Μπαϊράμη, Τσαμοπούλου, Χωριανοπούλου,  Κωνσταντάς, Αναστασίου, Κόκλας, Μανδηλαράς, Ασημιανάκης και Καρούσης, είναι η αποστολή του Πανναξιακού, η οποία αναχωρεί σήμερα για τη Χίο, με στόχο να ξεπεράσει την περσινή επίδοση, που έφερε το σύλλογο στην 6η θέση της γενικής βαθμολογίας ανάμεσα σε 32 σωματεία.


ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο Σ.Ε.Γ.Α.Σ και η  Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, ,η Ε.Α.Σ ΣΕΓΑΣ ΧΙΟΥ-ΣΑΜΟΥ,σε συνεργασία με τις Περιφέρειες Βορείου και Νοτίου Αιγαίου,το Δήμο Χίου και την Ιερά Μητρόπολη Χίου,Ψαρών και Οινουσσών διοργανώνουν τους 26ους ΑΙΓΑΙΟΠΕΛΑΓΙΤΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ στις 5 και 6 /10/ 2013 στο Δημοτικό Στάδιο Χίου.

Οι Αιγαιοπελαγίτικοι αγώνες στίβου είναι το σημαντικότερο αθλητικό γεγονός του Αρχιπελάγους και προσφέρει σημαντικά οφέλη στο νησί που φιλοξενεί τους αγώνες. Κυριότερα  εξ αυτών συνδέονται στενά με την τοπική κοινωνία και αφορούν την οικονομία,την ανάπτυξη του αθλητισμού,την κατασκευή  και τη συντήρηση σταδίων .Η Αιγαιοπελαγίτικη κοινωνία υπερπηδώντας τα φυσικά εμπόδια του νησιωτικού χώρου,συνεχίζει την παράδοση των αγώνων που αναβίωσε το 1986 και συνεχίζεται μέχρι σήμερα και ανέδειξε όχι μόνο Ολυμπιονίκες και Παγκόσμιους Πρωταθλητές αλλά και αθλητές που διακρίνονται και στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα και στελεχώνουν τις Εθνικές Ομάδες όλων των κατηγοριών.

Φέτος στους αγώνες θα συμμετάσχουν 31 σωματεία στίβου και σωματεία-σχολεία ΑμεΑ από όλα τα νησιά του Αιγαίου,με 500 περίπου αθλητές και αθλήτριες,προπονητές,εκπρόσωποι σωματείων .

Στους αγώνες η Οργανωτική Επιτροπή θα βραβεύσει τους παρακάτω αθλητές και αθλήτριες που κατέλαβαν την 1η θέση σε Πανελλήνιους αγώνες,  τον καλύτερο αθλητή κάθε Ε.Α.Σ.  καθώς και τους σωματειακούς προπονητές τους.
         
-        ΜΑΡΗΣ ΝΙΚΟΣ                                    ΑΣ ΕΦΗΒΟΣ                        1ος στα 400Μ.ΕΜΠΟΔΙΑ ΕΦΗΒΩΝ
 ΤΖΗΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ(ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ)
-        ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΟΛ            ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ                        1η στο ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
-        ΡΕΜΠΟΥΛΗ ΟΥΡΑΝΙΑ                        ΓΣΝ ΛΕΡΟΥ                        1η στα 10000Μ.ΓΥΝΑΙΚΩΝ           
 ΜΠΟΤΣΑΡΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ        (ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ)
-        ΡΑΜΜΟΥ-ΤΣΑΜΠΙΚΑ ΝΕΦΕΛΗ            ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ                        1η 80Μ.ΕΜΠΟΔΙΑ ΠΑΓΚΟΡ.Α
 ΜΑΓΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ(ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ)
-        ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΛΚΗΣΤΙΣ                                    ΓΑΣ ΥΓΕΙΑ ΡΟΔΟΥ                                    1η στα 100Μ.ΕΜΠ.ΝΕΑΝΙΔΩΝ
ΜΠΟΤΣΑΡΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ(ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ)
-        ΘΕΡΙΟΥΔΑΚΗΣ ΦΑΝΟΥΡΙΟΣ            ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛ.            1ος ΑΚΟΝΤΙΣΜΟ ΠΑΜΠ.Α
 ΠΑΝΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ(ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ)
-        ΧΑΤΖΙΟΥ ΠΕΤΡΟΣ                        ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛ.            1ος ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΠΑΙΔ.ΚΑΙ ΕΦΗΒΩΝ
 ΚΟΝΤΟΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ(ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ)
-        ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ                        ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ                        3ος στα 400Μ.ΕΜΠΟΔΙΑ ΑΝΔΡΩΝ

-        Το Σάββατο 5/10 και ώρα 09.15 θα διεξαχθεί  στο Ομήρειο συνάντηση του Γενικού Γραμματέα του Σ.Ε.Γ.Α.Σ. κ. Βασίλη Σεβαστή με τους εκπροσώπους και προπονητές των σωματείων του Αιγαίου.



To πρόγραμμα των αγώνων έχει ως εξής:


Α΄ ΗΜΕΡΑ  - ΣΑΒΒΑΤΟ  5  ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2013 * 

16.00
ΤΕΛΕΤΗ     ΕΝΑΡΞΗΣ
17.00
100 μ.
ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ
17.00
ΜΗΚΟΣ
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  Α΄
TEΛIKOΣ

17.00
ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ
ΓΥΝΑΙΚΩΝ
TEΛIKOΣ

17.10
100 μ.
Α με Α (Γ)
ΤΕΛΙΚΟΣ
17.20
100 μ.
ΑΝΔΡΩΝ
ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ
17.30
100 μ.
Α με Α (Α)
ΤΕΛΙΚΟΣ
17.30
ΥΨΟΣ
ΑΝΔΡΩΝ
TEΛIKOΣ

17.30
ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ
ΑΝΔΡΩΝ
TEΛIKOΣ

17.40
1.000 μ.
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  Α΄
ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
17.45
ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄
TEΛIKOΣ

17.50
1.000 μ.
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ  Α΄
ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ
18.05
60 μ.
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  Β΄
ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ
18.15
ΜΗΚΟΣ
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ  Α΄
TEΛIKOΣ

18.25
60 μ.
Α με Α (ΠΚ)
ΤΕΛΙΚΟΣ
18.35
60 μ.
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ  Β΄
ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
18.40
ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ
ΠΑΙΔΩΝ
TEΛIKOΣ

18.50
60 μ.
Α με Α (ΠΠ)
ΤΕΛΙΚΟΣ
19.00
800 μ.
ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
ΤΕΛΙΚΟΣ

19.00
ΜΗΚΟΣ
Α με Α (Α - Γ)
ΤΕΛΙΚΟΣ
19.00
ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ
ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
ΤΕΛΙΚΟΣ

19.10
800 μ.
ΑΝΔΡΩΝ
ΤΕΛΙΚΟΣ

19.20
300 μ.
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  Α΄
ΤΕΛΙΚΟΣ
19.35
300 μ.
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄
ΤΕΛΙΚΟΣ
19.45
ΜΗΚΟΣ
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β΄
ΤΕΛΙΚΟΣ
19.45
ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ
ΑΝΔΡΩΝ
TEΛIKOΣ
19.50
1.000 μ.
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  Β΄
ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
20.00
1.000 μ.
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ  Β΄
ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
20.15
400 μ.
ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
20.30
400 μ.
ΑΝΔΡΩΝ
ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ








                  

                   Β΄ ΗΜΕΡΑ  - ΚΥΡΙΑΚΗ   6  ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ  2013 
ΩΡΑ
ΑΓΩΝΙΣΜΑ
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

16.00
3.000 μ.  ΒΑΔΗΝ
ΓΥΝΑΙΚΩΝ
TEΛIKOΣ
16.00
ΥΨΟΣ
ΓΥΝΑΙΚΩΝ
TEΛIKOΣ
16.00
ΜΗΚΟΣ
ΑΝΔΡΩΝ
TEΛIKOΣ

16.00
ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄
ΤΕΛΙΚΟΣ

16.00
ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ
ΓΥΝΑΙΚΩΝ
TEΛIKOΣ

16.00
ΜΠΑΛΑΚΙ
Α με Α (ΠΠ-ΠΚ)
ΤΕΛΙΚΟΣ
16.15
400 μ. ΕΜΠΟΔΙΑ
ΑΝΔΡΩΝ
ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ
16.30
80 μ.
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄
ΤΕΛΙΚΕ ΣΕΙΡΕΣ
16.45
80 μ.
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ  Α΄
ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ
16.45
ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ  Β΄
TEΛIKOΣ

- 16.45
ΜΗΚΟΣ
Α με Α (ΠΠ)
ΤΕΛΙΚΟΣ
17.05
150 μ.
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄
ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ
17.15
ΜΗΚΟΣ
ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΤΕΛΙΚΟΣ

17.30
ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄
TEΛIKOΣ

17.30
ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ
ΑΝΔΡΩΝ
TEΛIKOΣ

17.30
ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ
Α με Α (Α – Γ)
ΤΕΛΙΚΟΣ
17.40
200 μ.
ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
ΤΕΛΙΚΟΣ

17.55
200 μ.
ΠΑΙΔΩΝ
ΤΕΛΙΚΟΣ

18.10
ΜΗΚΟΣ
Α με Α (ΠΚ)
ΤΕΛΙΚΟΣ
18.15
1.500 μ.
ΠΑΙΔΩΝ
ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ
18.15
ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ
ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 
TEΛIKOΣ

18.30
1.500 μ.
ΓΥΝΑΙΚΩΝ
TEΛIKOΣ

18.45
3.000 μ.
ΑΝΔΡΩΝ
TEΛIKOΣ

18.45
ΜΗΚΟΣ
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  Β΄
TEΛIKOΣ

19.10
4 Χ 100 μ.
ΓΥΝΑΙΚΩΝ
TEΛIKΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ
19.30
4 Χ 100 μ.
ΑΝΔΡΩΝ
TEΛIKΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ
20.15
ΤΕΛΕΤΗ  ΛΗΞΗΣ

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου